מה זה פודקאסט? ולמה זה כלכך פופולרי?

ההיסטוריה של הפודקאסט

הפודקאסטים נחשבים לתוכן דיגיטלי שהתפתח ע״י יצירה עצמאית בתחילת שנות ה-2000. לאורך השנים, הם הפכו לפורמט פופולרי ביותר לשיתוף תוכן סאונד מורכב ומגוון. כיום קיימים פודקאסטים בכל נושא ותחום אפשרי, מחדשות, ראיונות וספורט דרך תרבות ובידור ועד לחינוך ולמידה.

בתחילת בשנת 2000 נגן ה- MP3 הפך לפורמט האודיו הנפוץ ביותר לשמיעת קבצים באינטרנט. האפשרות להוריד תוכן מהאינטרנט יצרה אפשרות לכל אחד ליצור תוכן קולי ייחודי ומגוון. לאחר התקדמות האינטרנט חברות גדולות כמו אפל, פייסבוק, יוטיוב, ספוטיפיי ועוד איפשרו לשמוע ולאחר מכן גם לצפות בפודקסטים, וכיום פודקאסטים נחשבים למאוד פופולרים, כמו לדוגמא הפודקאסט בהנחייתו של ג’ו רוגן המציע ראיונות מרתקים עם אנשי ציבור מגוונים, וכולל דיונים על מגוון רחב של נושאים, כולל פוליטיקה, ספורט, מדע ועוד.

מה גרם לעלייה של הפודקאסט?

פודקאסטים נחשבים כמקור אמין וישיר של מידע, ללא התערבות גורמים רבים, ישירות מהפה של המנחה אל האוזן של המאזין. עם התפתחות טכנולוגית לאורך השנים והקלות חוקתיות ביצירת פודקאסטים, הקלות להפיץ תוכן קולי ומקורי גדלה משמעותית. כך, יש יותר אנשים שמחליטים לפתוח פודקאסטים משלהם.

הצלחת הפלטפורמות לצפייה והאזנה משחקת תפקיד גדול, קהל המאזינים והצופים גדל משמעותית בשנים האחרונות. זה מאפשר ליוצרים להגיע לקהל רחב יותר מהר יותר ולהשיג יותר האזנות וצפיות. פודקאסטים מציעים פלטפורמה יעילה לסיפור סיפורים, שיתוף דעות, ולהפצת ידע ותוכן בצורה נוחה. זה מאפשר ליצורים לחלוק תוכן בכל נושא אפשרי, מה שמאפשר גיוון רחב של פודקאסטים, וכל צופה או מאזין יכול לבחור לפי מה שהוא אוהב לשמוע.

בתחילת בשנת 2000 נגן ה- MP3 הפך לפורמט האודיו הנפוץ ביותר לשמיעת קבצים באינטרנט. האפשרות להוריד תוכן מהאינטרנט יצרה אפשרות לכל אחד ליצור תוכן קולי ייחודי ומגוון. לאחר התקדמות האינטרנט חברות גדולות כמו אפל, פייסבוק, יוטיוב, ספוטיפיי ועוד איפשרו לשמוע ולאחר מכן גם לצפות בפודקסטים, וכיום פודקאסטים נחשבים למאוד פופולרים, כמו לדוגמא הפודקאסט בהנחייתו של ג’ו רוגן המציע ראיונות מרתקים עם אנשי ציבור מגוונים, וכולל דיונים על מגוון רחב של נושאים, כולל פוליטיקה, ספורט, מדע ועוד.

מה ההבדל בין פודקאסט לוידאו פודקאסט?

פודקאסט מצולם ולא מצולם הם שני סוגים שונים של פודקאסטים המשתמשים בפורמטים שונים. ההבדל בין שני הסוגים הוא בכך שפודקאסט מצולם מציע תוכן רב-מדיה עם חוויית צפייה משולבת, בעוד שפודקאסט לא מצולם מתמקד בתוכן בלבד, ללא הצורך ביצירת חווית צפייה. ההבדלים בין שני הסוגים:

פודקאסט מצולם (וידאו פודקאסט):

בפודקאסט מצולם, הצגת התוכן מבוצעת באמצעות וידאו. זה מאפשר לצופים לראות את מגיש הפודקאסט את המקום ואת המשתתפים. בפורמט הזה בנוסף להאזנה הצופים מקבלים את החוויה המלאה, תנועה והבעות הפנים של המשתתפים, מה שמאפשר לקהל להתחבר יותר ולהבין את התוכן טוב יותר.

פודקאסט לא מצולם (אודיו פודקאסט):

פודקאסטים לא מצולמים מקנים למאזינים חוויה של קול בלבד, מבלי להציג תמונות או וידאו. פודקאסטים אודיו היו קיימים לפני הוידאו וכיום מתאימים יותר לשימוש בנסיעות, בזמן עבודה, ובפעילויות רבות אחרות המאפשרות האזנה תוך כדיי, מאחר ואין צורך בצפייה פעילה כדי להבין את התוכן.

סוגי פודקאסטים פופולרים:

פודקאסט ראיונות: פודקאסטים שבהם מארחים מתראיינים עם אנשי ציבור, מוזיקאים, יזמים, או מומחים בתחומים שונים.

פודקאסטי בידור ותרבות: פודקאסטים מלאים בהומור שבאים לעשות כיף לצופים, ובחלק מהם גם מדברים על תרבות, פנאי, סרטים, סדרות, מוסיקה, ואומנות.

פודקאסטי ספורט: פודקאסטים שבהם מדברים על אירועים ספורטיביים, מנתחים משחקים או שחקנים, ומעבירים ראיונות עם אנשים מהתחום, מאמנים ושחקנים.

פודקאסט תחקיר/דעה: פודקאסטים שבהם חוקרים נושאים שונים, ומביאים סיפורי חיים או דיונים מעמיקים על נושאים מסוימים.

פודקאסט סיפור: פודקאסטים שבהם מספרים סיפורים מתוך ספרות, כגון דרמה, מותחן, או פנטזיה.

פודקאסטי חדשות ועדכונים: פודקאסטים שמעבירים חדשות, ניתוחים ודעות על נושאים עדכניים ורלוונטיים.

פודקאסטי למידה והשכלה: פודקאסטים שמציעים שיעורים, טיפים, והמלצות בתחומי למידה שונים.

מה זה פודקאסט

מה ההבדל בין פודקאסט לרדיו בעצם?

פודקאסטים מאפשרים שימוש בזמן באופן גמיש יותר, בניגד לרדיו ניתן לשמוע אותם בכל זמן שרוצים ובכל מקום. רדיו לרוב משדר על פי זמן מוגדר ואז קיים לחץ להספיק לשמוע תוכנית מסוימת.

הרדיו ממומן על ידי פרסומות, בעוד שרוב הפודקאסטים ממומנים דרך הפלטפורמה שדרכם היא משודרת, דרך גולשים שתורמים או מותגים שנותנים חסות. פודקאסטים בד״כ מייצרים קהל אמיתי ונאמן, ולעיתים גם מתחבר עם היוצר של הפודקאסט וגם מדבר איתו ישירות בדרכים שונות כולל בלייב דרך צ׳אט. דבר שיוצר מערכת קשר ישירה יותר בין היוצרים והמאזינים.

פודקאסטים מאפשרים ליוצרים להתרכז בתוכן נישתי ויחודי בהתאם לתחומי עניין מסוימים שהם בוחרים, וללא הגבלות בד״כ. הם נותנים לך את הכוח ליצור תוכן מותאם אישית בכל נושא אפשרי.

עולם הפודקאסטים כנראה הולך להשאר איתנו עוד הרבה זמן, הצורך של הגולשים לקבל מידע איכותי בצורת קול ווידאו מול הצורך של בעלי הידע והעניין לשתף אותו כנראה אף פעם לא יפסיקו, או לפחות עד שיגלו פלטפרומה טובה יותר לשתף את תוכן.

תמיד חלמתם לעשות פודקאסט משלכם? קראו על איך עושים פודקאסט?

חברת “ארטיסט ניהול אמנים” מחברת בין חברות ועסקים לבין אמנים, אנו נתאים לכם את האמן המבוקש בהתאם לדרישות ולתקציב החברה. לפרטים נוספים והזמנת אמנים לאירועים עסקיים ופרטיים – צרו קשר